Lopatkovec nebo- li lilie míru a zdraví. Tato květina umí přežít i v těžkých podmínkách a zvládne i nějakou dobu vydržet bez zalévání. Za minimální péči vám toho dá hodně – funguje jako domácí kyslíková bomba, která umí vyčistit vzduch v celém domě.
Vytáhne škodlivé látky z vašeho domu
Nejlepší vlastnosti má tato rostlina hlavně ve starých budovách zejména tam, kde se při stavbě používali škodlivé chemikalie( lepidla nebo vybavení), ze kterého se uvolňují do vzduchu toxíny, které denně dýcháme. Teto technika se také označuje jako “nemocné budovy”. Dokonce i prováděné studie potvrdily, že v mnoha budovách hlavně z období komunismu, je v těchto budovách velký výskyt benzenu, formaldehydu. trichlorethylenu, toluenu a xylenu. Právě tato květina dokáže jednoduše vytáhnout tyto toxiny z vašeho domu. Jednoduše řečeno tato rostlina vám pročistí vzduch! Nezapomeňte jí pravidelně odstraňovat prach z listů, jeho čistící schopnosti budou ještě silnější.
Pomáhá proti plísni
Všichni určitě víme, že nadměrná vlhkost domě je původcem všech možných plísní . Výskyt plísně, nezdravého vzduchu a věčně orosená okna a na nich plíseň.
To není zrovna to co potřebujete pro zdravé prostředí doma. V tomto vám lopatkovec skvěle pomůže, dokáže totiž odstranit velkou vlhkost, stačí abyste ho měli doma. Toto je nejednodušší řešení jak bojovat proti plísni a oroseným oknům u vás doma bez kupování předražených prostředků v obchodech.
Jak pěstovat lopatkovec ?
Rostlinu bychom měli sázet do rašelinového substrátu či do jednotné zeminy. V letních měsících bychom pro rostlinu měli zvolit stanoviště spíše v polostínu. Silné a ostré slunce by totiž s největší pravděpodobností poškodilo její krásné listy. Naopak v zimních měsících bychom rostlinu měli umístit na co nejvíce slunné stanoviště. Jde o teplomilnou rostlinu, takže se jí skvěle daří v teplé místnosti. V zimních měsících by teplota nikdy neměla klesnout pod hranici 13°C. Tato rostlina je celkem odolná, a pokud se občas stane, že zapomeneme na zálivku, dobře to snese.
Dokáže zvládnout i úplné vyschnutí substrátu. V letních měsících bychom lopatkovec měli zalévat klidně až dvakrát do týdne. V zimě pak tuto zálivku můžeme omezit pouze na jednou do týdne. Rostlina také vyžaduje poměrně vysokou vlhkost vzduchu, proto bychom ji měli často rosit. Dávejte však pozor a nikdy neroste přímo její toulce, které by poté mohly začít hnít. Květináč spolu s rostlinou také můžeme umístit do misky s obsahem navlhčených oblázků a tím nepřímo zvýšit vlhkost. V případě, že rostlina nemá dostatek živin, nejspíše nebude kvést. Proto je důležité ji jednou za dva týdny hnojit. Nikdy ji nehnojte častěji, v takovém případě by špičky jejích listů začaly zahnívat.