Bič na rýmu, alergie i otravných komárů: Tuto rostlinu by měl mít doma každý – netřeba kupovat, takto si ji rozmnožíte!
Nenápadná zelená rostlinka, která se těší popularitě zejména v posledním období. Není se čemu divit, rostlina s lidovým názvem nádchovník je v interiéru skutečně velmi prospěšná. Osvěžuje vzduch, prospívá dýchacím cestám a zaplaší mouchy a komáři. Její pronikavá vůně působí relaxačně a na unavenou a vystresované psychiku je hotovým balzámem. Mně ji dal před lety soused – pár řízků jsem nechala zakořenit ve vodě a krásně mi zakořenila. Teď ji mám v každém pokoji a rozdávám po celé rodině. Takže nemusíte kupovat novou rostlinu, zeptejte se, zda ji nemá někdo ve vašem okolí. Stačí vám pár odřezků a máte nové rostliny.

Kubánské oregano

Rostlina má několik pojmenování: Kubánské oregano, Mexický eukalyptus nebo počeštění český rýmovník, tedy již zmíněný nádchovník.

Čerstvou rostlinku můžete využít například tak, že promnout v ruce jeho listy a budete inhalovat jeho aroma. Pomůže uvolnit ucpaný nos a působí podobně jako spreje do nosu. Celkově působí pozitivně na uvolnění dýchacích cest a nezahálí ani když volně stojí v místnosti. V malém množství vypouští do vzduchu silice a díky tomu se v místnosti, v níž se rostlina nachází, mnohem lépe dýchá.

Přírodní odpudzovačka komárů a hmyzu

Přestože ji vaše dýchací cesty milují, komáři, moli a hmyz se od ní drží dál. Podobně, jak případně máty má tato rostlinka slin repelentní účinek. I to se vám během léta bude skvěle hodit.

Připravte si z něj čaj

Odtrhněte několik lístků, zalijte vodou a nechte chvíli louhovat. Na jeden šálek vám stačí i jeden lístek. Takový výluh vám přinese úlevu od nachlazení, ale pomůže vám i při kašli a zánětu hrdla. Dokáže také tlumit bolesti hlavy. Jeho konzumace pomůže například i při vysokém krevním tlaku, astmatu, či problémech s trávením. Tam však jeho účinky nekončí.

Při drobných poraněních kůže, kožních infekcích, zda slabších popáleninách si ho dejte vyluhovat a potírejte postižené místo. Působí také pozitivně i při léčbě revma a jizvičky, zda modřiny se vám s jeho pomocí rychleji zahojí.

Využijte jeho léčivou sílu prostřednictvím sirupu

Léčivý sirup

Potřebujeme:

  • Uzavíratelnou skleněnou nádobu
  • Alespoň 50 větších lístků nádchovníka – čím více, tím lépe
  • Cukr krupici (podle velikosti sklenice a množství listů cca 759 g až 1 kg)
  • Citron, limetka, pomeranč – podle chuti
  • Citrónovou šťávu

Postup:

Lístky zlehka opláchneme ve studené vodě a nakrájíme na půlky, tak dopomůžeme k tomu, aby se uvolnilo co nejvíce šťávy. Citron, limetku nebo pomeranč (dle chuti) důkladně vymýt i se slupkou nakrájíme na plátky. Pak už je to velmi jednoduché, do čistého sklenice střídavě vrstvíme lístky, cukr, citrónovou šťávu a citrusy dokud nádoba není zcela plná. Jen zavřeme a necháme stát za oknem.

Během několika týdnů byste měli pozorovat, že se cukr rozpouští, podle potřeby případně můžete zlehka promíchat a zase upěchovat. Obsah poháru pravidelně kontrolujeme, dáváme pozor, aby se na povrchu nezačala tvořit plíseň. Když je obsah nádoby kompletně tekutý, scedíme přes plátno a dobře vyždímáme. Uchováváme v komoře. Sirup nedráždí žaludek, pomáhá uvolnit dutiny, je neuvěřitelně silný při zánětech hrdla, průdušek a dalších podzimních a zimních neduhů. Dávám lžičku 3 x denně. Přidávám i do čajík, jogurtu, ovesných vloček. Dětem velmi chutná!Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!

Z 1 šálku rybízu mám 1,5 litru domácího sirupu: Žádná chemie, éčka a ani nemusíte sterilizovat – ta vůně léta je nepopsatelná!

Ruský okurkový salát s fantastickou zálivkou: V létě ho dávám k řízečkem i na grilovaní – perfektní chuť!

Nesbírejte jen plody do koláčů: Tyto listy by si měl natrhat každý, kdo trpí dnou, revma a bolesti – zázrak z přírody!

Pokud máte na skalce tuto rostlinku, máte štěstí: Dokáže zatočit s alergií a dalšími chorobami, takto ji využijete naplno!

Když jdu sázet sazenice rajčat, vždy se držím této rady mé tchýně: Vždy mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat i sousedé!

Toto je důvod, proč dávám v červenci mým rajčatům trochu obyčejného octa: Tento účinek vám zaručí dvojnásobnou úrodu

Lepší salát jste neměli ani v KFC: Dělám ho k masu nebo prostě jen tak!

Olízl vám váš pes ruku, nohu nebo tvář? Zjistěte význam toho, proč to dělá. Budete překvapeni!