Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!
V polovině osmnáctého století byly skleníky a botanické zahrady plné orchidejí. Když jsme však tuto rostlinu přinesli do našich domovů, často se setkáváme s problémy, že orchidej nekvete tak, jak má, chřadne před očima, nebo má povadlé, slabé listy a vyschlé kořeny. Důvodů může být mnoho, řešení však nemusí být ani zdaleka takové komplikované, jak si myslíte. Mně například pomohla ráda se sprchou. Určitě doporučuji.

Proč kvete orchidej?

Orchidej je rostlina pocházející z tropického podnebí, pokud se pěstuje v prostředí, které je pro ni vhodné, může kvést velmi dlouho a jen s minimálními přestávkami.

Nedostatek minerálů

Obvykle se orchidej pěstuje v menších nádobách, takže je zřejmé, že substrát bude brzy chudý. Příležitostně se musí substrát orchideje obohatit o minerály. Pro rozvoj poupat, potřebujete draslík, hořčík a fosfor. Z času na čas, použijte hnojivo, protože je nezbytné pro kvetení a obsahuje všechny cenné minerály, které potřebujete pro rozvoj rostliny. Hospodyně mají jednoduchý trik, jak orchidejím dodat vitamíny domácím receptem. Stačí nechat vyluhovat obyčejnou banánovou slupku a zředěným výluhum orchideu zalévat.

Nedostatečné zavlažování

Orchidej má dostatečně široký list , takže se z ní rychle vypaří vlhkost. Když je orchidej v růstové fázi, je zavlažována 2 krát – 3 krát týdně, ale v zimě zavlažování omezíme na 1 x týdně. Použijte kropení rostliny odstátou vodou přímo do substrátu, nebo zvolte techniku namáčení – v tomto případě však netřeba orchideu máčet 3 týdně, v období růstu stačí jednou za 5 dní. Kropení ale dodržte na 3 týdně v období růstu. Pokud jsou kořeny mokré, rostlinu nezavlažujte, protože pokud je příliš často napojena, její kořeny mohou snadno začít hnít.

Nedostatečná teplota a nedostatečné světlo

Orchideje jsou velmi citlivé na změny teploty, rozdíl mezi denními a nočními teplotami by měl být kolem 4 stupňů Celsia. V letní sezóně je optimální teplota pro rostlinu 18 až 25 stupňů av zimě není menší než 15 stupňů. Světlo je velmi důležité pro orchidej, ale dávejte pozor, abyste ji neumístili na místo, kde jí mohou sluneční paprsky spálit listy.

Nedostatečná půda

Půda pro orchideu by měla být taková, aby se zajistila minimální vlhkost kolem kořenů a proudění vzduchu. Vynikající je rašeliník, kůra stromů, mech, nebo speciální substrát z květinářství květinářství. Orchidej můžete však úspěšně pěstovat i ve vodě, ve dřevě, nebo ve skle.

Prozkoumejte kořeny orchideje

Orchidea má silné korene, takže v prírode môže visieť na dreve a držať sa stromu. V domácom prostredí jej korene pomáhajú udržať rastlina vo zvislej polohe. Stojí za to dať orchideu do priehľadnej nádoby tak, aby svetlo a slnko mohli dosiahnúť až na koreňový bal. V nábobe musia byť vždy otvory, alebo dobrá drenážna vrstva, aby odtiekla prebytočná voda.

Ako stimulovať orchideu ku kvitnutiu

V tropických lesech rostou orchidei pod listami stromů a nehrozí tam nebezpečí změny ročních období.

Najnáročnejším druhom orchidey je phalaenopsis, ktorý sa môže rozvíjať nepretržite až 11 mesiacov. Ak máme správnu teplotu bytu, ale orchidea nekvitne 2 roky, potom si musíme vybrať inú metódu na stimuláciu kvitnutia.

Náhlý pokles teploty

Během dne by měla být rostlina v teplé místnosti a v noci ji lze větrat, aby se teplota snížila na 16-18 stupňů. V létě můžeme postavit rostlinu do zahrady, což pomáhá fotosyntéze a akumulaci oxidu uhličitého, který hraje důležitou roli v kvetení. Nikdy však nedávejte orchideu do průvanu.

Je velmi důležité, abychom prodloužili období mezi zavlažováním, kropte orchideu každé 4 dny v létě a jednou týdně v zimě. Kořeny rostliny nesmějí být ve vodě, není to pro ně dobré.

Teplá sprcha a pára

Při použití této metody nechte teplou vodu proudit v koupelně tak, aby vznikla na páru, pak dejte orchideu do sprchového koutu takto vyhřátého a nechte v páře asi 15 minut. To umožní, aby rostlina absorbovala vlhkost a na chvíli se ocitla v prostředí tropického pralesa, ze kterého pochází, nenechávajte ji ale stát v teplé vodě, ideální postavte na obrácený květináč. Jeden týden po dokončení metody by měly na rostlině objevit pupeny.

Vytvoření lepšího světla

Různé druhy orchidejí vyžadují různé nároky na osvětlení. Pokud rostlina nekvete a nemáte možnost postavit na světlejší místo, zkuste i umělé světlo formou speciálního svítidla.

prosazení

Pokud orchidej nekvete, je možné, že zem už neobsahuje dostatek živin, co lze vidět na listech rostliny.
Když jsou listy menší nebo zdeformované, rostlina musí být zasazena do nového substrátu.

Fata orchidej kvete pouze tehdy, když dosáhne věku 3 let Pokud rostlina produkuje 5 až 8 pupenů, je připravena na kvetení. Pouze zdravá orchidej je schopna kvést, nemocnou orchideu musíte nejdříve vyléčit, aby měl kvetoucí stonek.

Stonek orchideje má pupeny, ale nekvete

Vzhled pupenů není zárukou kvetení, může trvat až 2 měsíce, než rostlina začne kvést. Potřebujeme poskytnout rostlinám dobrý stav pro kvetení, můžeme přidat vodu do malé nádobky vedle rostliny tak, aby byl vzduch vlhčí, případně rozprášit kolem rostliny jednou za čas vodu. Zalévání se provádí obvyklým způsobem v závislosti na tom, jak suchá je půda rostliny.

V chladném počasí potřebuje rostlina více světla

Můžete použít speciální lampu, protože nevysušuje vzduch a poskytuje dostatek světla. Během tohoto období z rostlin potřebuje 12 hodin světla.
Orchideje neradi mění své stanovisko a reaguje tak, že přestane růst. Když potřebujete změnit prostor, umístěte ji na místo, kde je jasno a na pozici, na které byla předtím. Pokud se objeví první květy, výživa substrát s fosforem a draslíkem, protože tyto živiny podporují produkci poupat a kvetení. Když orchidej rozkvete, tyto živiny již nejsou potřebné.

Jak pečovat o orchidej po odkvětu

Kvetení obvykle trvá 5 až 12 měsíců, když květy vyschnou, nechte ještě orchideu v klidu doznít fázi kvetení. Pokud jsou na konci stonku ještě zelené části, stále může vyhnat puky.

Pokud je stonek rostliny žlutá a začne vysychat, kvetení je na konci, ale rostlina stále potřebuje živiny. Stonky jsou odstřiženy, když jsou úplně suché.

Dokonce i po kvetení, musíme se starat o orchidej stejným způsobem, ale méně frekventovaně. Pokud půda vyschne po zavlažování a kořeny povädnú, musí být prosazena. Nejlepší čas na prosazení je po odkvětu.

Před přesazením zavlažujte rostlinu jako obvykle, potom ji opatrně vyjměte z květináče, odstraňte suché a černé kořeny. Můžeme umístit kamínky do spodní části nového květináče a umístit rostlinu do nového obydlí, ve stejné výši jako v předchozí nádobě. Po přesazení se nevyžaduje žádné zalévání.

Doba odpočinku je 3 – 6 měsíců, pak se objeví nové pupeny a rostlina začne opět kvést.

Není to tak těžké se starat o orchidej, jen dávejte pozor na to!Byl tento návod užitečný?Podobné návody

Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!