Jak poznat, které nevinné hygienické návyky tajně ničí zdraví? 10 návyků
většinou jsme přesvědčení, že vše co děláme je správné. Využíváme sušičku, abychom osušili své ruce, odmáčíme nádobí a nevydržíme den v práci bez hrnku kávy. Pravdou ale je, že sušičky šíří infekce, stále mokrý dřez je nebezpečnější než toaletní prkénko a čistý hrnek vás neochrání před bakteriemi v kávovaru.

Nebezpečné návyky

Známe 10 vědecky prokázaných zvyků, které děláme zcela běžně, ale neuvědomujeme si jejich škodlivost. Ochraňte své zdraví.

Odmáčení nádobí ve dřezu

Umyvadlo je dokonalé prostředí pro bakterie: tam najdete salmonelu, bacily tlustého střeva, nebo stafylokoky. Aby se zabránilo poruchám žaludku a střev, je nutné čistit dřez nejen po umytí nádobí, ale i po jeho kontaktu s potravinami, jako jsou ryby, surové maso, mléčné výrobky a zelenina.

Umývání rukou teplou vodou

Někteří výzkumníci říkají, že teplota vody nemá vliv na zabíjení bakterií. Doba strávená při umývání rukou je v tomto případě důležitější: za 5 vteřin nic neočistíte, ale za 30 sekund už můžete zabít všechny bakterie na Vašich rukou. Umývání rukou v horké vodě často snižujete ochranné funkce pokožky a může se objevit podráždění, nebo dermatitida.

Cvičení s make-upem

Někdy spěcháme z kanceláře do posilovny a myslíme si, že odstraňování makeupu je zbytečné, protože po skončení cvičení nakonec stejně jdeme domů. Během tréninku však musí naše kůže dýchat. Používáte-li make-up, mohou se póry ucpat. V důsledku toho se můžete stát náchylní k problémům s kůží. Před tréninkem si proto vždy make-up odstraňte.

Sušička rukou

Skutečnost, že se nedotýkáte sušičky rukou, je jen iluze čistoty. Ve skutečnosti jsou elektrické sušičky docela nehygienické: chytají mnoho bakterií a šíří je vzduchem, a ty se pak mohou dostat do plic, na kůži, nebo na tělo. Papírové ručníky jsou účinnější a čistší než elektrické ruční sušiče.

Taška na potraviny

Taška, která se používá více než jednou na potraviny, má okolo 99,9 % bakterií. Pokud jste koupili syrové maso v pytlíku (i když bylo zabaleno), je pravděpodobné, že se bakterie rozšíří na další produkty, zejména ovoce a zeleninu. Řešením je použít jednorázovou tašku, kterou poté můžete ihned vyhodit.

Řezání masa a zeleniny na stejném prkénku

Dr. Charles Gerba, mikrobiolog, tvrdí, že prkénka obsahují 200krát více baktérií než toaletní prkénko, proto není bezpečné na nich krájet zeleninu. Po krájení syrového masa je prkénko kontaminováno salmonelou a kampylobakterií – dvěma nejčastěji rozšířenými příčinami otravy jídlem. Řešením je použít 2 různá krájecí prkénka, zvlášť pro maso a zvlášť pro zeleninu.

Knacelářský kávovar

Zásobník kávového stroje je vhodným prostředím pro různé typy bakterií. Na kancelářském kávovaru je více zárodků než na koupelnové kličce. Abyste chránili své zdraví, umývejte zásobník co nejčastěji pomocí velmi horké vody a mycího prostředku.

Telefon v kapse

Může se Vám zdát, že taška, nebo batoh je příjemné a čisté místo, kde je Váš přístroj zcela chráněn před okolím, ale to není pravda. Je lepší držet telefon v kapse a dát ho do pouzdra – tak bude méně kontaminován bakteriemi. Průměrný telefon je desetkrát špinavější než toaletní prkénko. Je lepší otřít telefon mokrým ubrouskem každý den.

Čištění zimního oblečení na jaře

Jak často se rozhodnete umístit rukavice a šálu do koše na prádlo? Odborníci doporučují prát čepice, šály a rukavice jednou za 1-2 týdny. Toto oblečení se často dotýká Vašich úst a nosu.

Rozmrazování pokrmů

Málokdy přemýšlíme o tom, jak ovlivňuje teplota Vašeho prostředí rychlost odmrazování a kvalitu jídla. Opuštění masa a ryb v misce přímo na stole je škodlivé. Abyste zabránili množení bakterií, je lepší nechat maso a ryby rozmrazovat v ledničce.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!