Jak poznat, že vám někdo lže? 7 nejlepších způsobů jak to zaručeně poznat
Zjistit, že vám někdo lže, je skutečně nepříjemné, obzvláště, když vám na tom člověku záleží. Ale co když se dostanete do situace, kdy nedokážete rozeznat, jestli vám člověk lže nebo je k vám upřímný? Co v této situaci udělat a jak poznat, jestli s vámi mluví narovinu nebo jenom mlží a tak trochu si vymýšlí? Na světě existují způsoby, které jsou stvořeny přímo proto, abyste rozeznali, kdy si z vás člověk střílí a nebo vám lže.

Tyto způsoby nebo spíše věci fungují tak trochu jako detektor lži. Těmito situacemi s jistotou poznáte, že vám někdo lže

Takzvaná řeč těla

Řeč těla dokáže občas prozradit mnohem více než si dokážete představit.

 • Pokud vám člověk lže, začne se často hrbit, pohupovat se a hýbat jednotlivými části těla (například rychlé pohyby prstů).
 • Zatímco upřímný člověk drží své tělo v klidu, stojí vzpřímeně a nemá problém s vámi mluvit bez jediného pohybu těla (pokud tedy nepočítáme gestikulaci).
 • Ptáte se, proč lidé, kteří lžou se pohupují a musejí se hýbat? Je to tím, že člověk, který lže moc dobře ví, že je zranitelný. Mozek tedy vysílá stejné pocity i do jeho těla a podle toho se i tělo člověka hýbe. Když to řekneme opravdu s nadsázkou, můžeme tyto pohyby popsat jako “vyhýbání se” argumentům.

Podívejte se člověku do očí

Určitě moc dobře znáte například z dětství frázi vašich rodičů “podívej se mi do očí”. Ano i tak se dá zjistit lež a většinou je to ten nejjednodušší a nejlepší způsob odhalení lži.

 • Lhář (když se nebavíme o opravdu dobrém lháři) často není schopný udržet s člověk oční kontakt, když k němu mluví.
 • Pohled do očí druhého člověka dodává pocit toho, že to, o čem mluvíte je osobní a intimní.
 • Člověk říkající pravdu nemá tedy problém vám hledět do očí, lhář ale bude často pohledy uhýbat.

Rychlost pohybu

Lháři se často snaží oklamat lidi svým tělem. Je to podobné, jako řeč těla, ale trochu konkrétnější. Člověk, který se snaží, aby na něm nešla poznat lež se snaží často o pomalé pohyby.

 • Bude se tedy snažit být velmi klidný, bude mluvit pomalu. Být klidný je ale opravdu těžké, protože ruce a nohy člověka často při lhaní neposlouchají.
 • Lhář bude držet ruce v bok, aby omezil své pohyby na minimum.
 • Zkušení lháři mají ale vybudovaný takzvaný pokerface, který je někdy opravdu těžké prokouknout. Proto dříve než na člověka vyvalíte to, že lže, snažte se opravdu přijít dané situaci na kloub a pořádně si to promyslete.

Poslouchání

Ano. I poslouchání vám může pomoc v tom, abyste odhalili pravdu. Pokud vám lhář vypráví příběh a nemá ho připravený, často zapomíná na detaily. Dejme tomu, že vám přítel například bude vyprávět o tom, jak byl o víkendu na chatě, ale přitom byl doma. Jelikož zkušených lhářů není zrovna moc, bude nezkušený.

 • Tudíž nebude mít rozhodně připravený příběh do detailů.
 • Snažte se tedy ptát na detaily, jako třeba v tomto případě barva chaty, počasí, jak dlouhá byla cesta na chatu a podobně.
 • Lhář samozřejmě bude na otázky reagovat, ale ne vždy si při rozhovoru zapamatuje to, co vám říkal. Poprvé vám možná řekne, že pršelo, ale podruhé se může prokecnout a říct vám, že bylo hezky. Vnímání detailů je někdy opravdu důležité.

Takzvaná “náklonnost”

V případě, že osoba, kterou obviníte ze lži se naklání směrem od vás, znamená to ve většině případů, že opravdu lže. Zde člověka opět zradí řeč těla.

 • Lhář přichycen při lhaní bude mít chuť opustit místo, na kterém zrovna je. Všimli jste si někdy toho, že lháři mají často nohy od sebe a i jejich chodidla nesměřují k vám, ale spíše do strany?
 • Lháři mají často pocit toho, že na daném místě už nedokáží vydržet ani vteřinu, protože jim konverzace bude najednou nepříjemná.
 • Dost o člověku také promluví to, v jaké vzdálenosti s vámi hovoří. Lhář je často dál než na dosah ruky, aby nedošlo k fyzickému kontaktu.

Schopnost reakce

Schopnost reakce je obranou schránkou lháře v momentě, kdy ho přistihnete při lži.

 • Lhář se bude vždy snažit reagovat velmi rychle, aby vaše tvrzení o tom, že lže co nejrychleji vyvrátil.
 • Pokud obviníte nevinnou osobu ze lži, často se urazí a nejspíše s vámi nebude chtít mluvit. Tento způsob zkouší lháři také, jelikož logicky vědí, že takto nevinné osoby často reagují.
 • Po obviněný ze lži se na vás bude lhář snažit křičet, bude dělat uraženého, bude hrát na city a často se bude snažit i brečet. To vše jen pro to, aby vypadal nevinně. Tento způsob obrany je snad ten nejhorší, protože lhář nakonec udělá špatnou osobu z vás. Často se ale může stát, že emotivní osobnost, která nelže může takto zareagovat také.
 • Dříve než člověka obviníte ze lži, musíte vědět, jestli je emotivní, nebo spíše klidný. Člověk, který v životě nebrečel ale u hádky o jeho pravdivost se snažil brečet či dokonce křičet zoufalostí, to pravděpodobně bude jen hrát.

Rozdíly v chování

TIP

Navazovat na některé rozdíly v chování člověka vám dost prozradí o tom, jestli mluví pravdu nebo lže. Tento způsob vyžaduje vážnou pozornost na vaší straně. „Klíčem je stanovit si základní linie pro chování jednotlivce a pak hledat odchylky od této linie v přímé reakci na nějaký podnět,“ řekl Jerry Smith, klinický psycholog a bývalý federální policista, který působil několik let u všemožných výslechů.Byl tento návod užitečný?Podobné návody

Komentáře

Doporučené články

Proč není dobré nabíjet telefon přes noc? Důvod vás zaskočí a vy přestanete nabíjet telefon během noci!

Bolí vás čas od času ucho, nebo hůř slyšíte? Dejte si pozor na toto!

Jak se zbavit toxinů v tukové tkáni, které způsobují tučnost a oteklost vašeho těla? Jednoduchým způsobem zhubnete

Máte ukazováček na noze delší než palec? Jaký to má důvod? Pouze 13% populace má ukazováček na noze delší než palec

Jak využít efektivněji Kinder vajíčko? Stačí vyvrtat dírku a pustit uzdu fantazii! Inspirace

Jaké typy žen muži doslova zbožňují? Patříte mezi ně také?

Skladování dřeva na umělecké úrovni? Tito lidé tuto činnost posunuli na vyšší úroveň! Inspirace

Jak se zbavit bolesti krční páteře? Geniálního rada od lékaře! Stačí jeden cvik a bolest je pryč, tohle pomohlo tisícům lidem

Jak den vašeho narození predurčí to jak bude vypadat celý váš život? Sedí to neuvěřitelně přesně

Po čem muži skutečně touží víc než po souloži, ale nemluví o tom? Ženy zpozorněte, tohle je věc po které touží nejvíc!

Muži se do těchto znamení zamilují i ​​se zavřenýma očima. 3 znamení zvěrokruhu, které přitáhnou naprosto každého muže!

Co je dobré vědět o štítné žláze? Hypo/Hyper-tyreóza, příznaky, příčiny i léčba!