Jak se bezpečně koupat v moři? Nebezpečí, o kterém ví jen hrstka lidí
Mnoho rizik přichází spolu s příjemným koupáním v moři. O tom nejnebezpečnějším riziku ví ale jen málo lidí. Každý rok se na pobřeží moře koupe miliony lidí, ale znají všechny rizika, které moře přináší?

Nebezpečí v moři

Jedním z hlavních nebezpečí rpo turistu u moře je velmi silní sluneční záření, útok žraloků, ale největší hrozbou mezi všemi jsou mořské proudy, které jsou v blízkosti pobřeží. Tento jen může každý rok za mnoho zbytečně vyhaslých životů turistů. Víme, jak se chránit a užít si dovolenou.

Pobřežní proudy

Pobřežní proudy jsou skuečně velmi nebezpečný přírodní jev. Dokáží utopit i profesionálního plavce, pokud neví, jak se má v případě ohrožení zachovat. Pokud se totiž pokusíte proudu vzdorovat, Váš boj je předem prohraný. Nepodaří se Vám překonat sílu pobřežních proudů, unavíte se, možná i zpanikaříte a zachránit Vás bude velmi těžkým úkolem.

Melké vody

Pobřežní proudy jsou nejnebezpečnější v mělkých vodách s mírným svahem a pískovým podkladem, kde se navíc nacházejí i menší pískové ostrůvky, či kopy písku pod vodní hladinou. Při odlivu se totiž velké množství vody nedokáže vrátit zpět do otevřeného moře. V místě, kde to jde velmi rychle, roste tlak vody a ta se těmito průchody valí rychlostí až 3 m/s směrem do otevřeného oceánu. Vznikají obrovské mořské peřeje a tento „otvor“ vytváří jakousi mořskou řeku, která ohromnou rychlostí odnáší všechno pryč.

Koridory

Takové koridory mohou vznikat po celém pobřeží pláže. Do moře je tedy odnášeno velké množství vody, což vyvolává reakci v takové podobě, že se i směrem na pláž valí stále více vody v podobě vln a vytvářejí silný zpětný tok. V extrémních případech může mít jeden koridor šířku až 50 metrů, 200-400 metrů na délku a voda se v něm pohybuje rychlostí 15km/h. Uniknout z takového obrovského proudu by se zřejmě nepodařilo nikomu…

Obvykle jsou však pobřežní proudy široké asi 2-3 metry a pohybují se rychlostí asi 4-5 km/h. To však neznamená, že by nebyly nebezpečné, právě naopak

Jak proud odhalit?

Pokud tedy uvidíte tyto znaky, do moře raději nevstupujte. Sledujte samozřejmě i varovné vlajky a oznámení na plážích, které Vám řeknou o aktuální situaci moře. Nakonec Vás však musíme zklamat, protože až 80 % pobřežních proudů nelze zpozorovat zrakem. Co tedy dělat, pokud se přece jen do jednoho dostanete? Zde je několik dobrých rad.

Nepanikařte!

Důležité je nepodlehnout panice. Ano, to se snadno říká. Stres však zrychlí Vaše dýchání a člověk se tehdy řídí pudem sebezáchovy. To, co však potřebujete Vy, je racionálně přemýšlet nad tím, co jdete udělat. Takže se snažte zůstat klidní.

Šetřit síly!

Důležité je šetřit si síly, a tedy ať Vás ani nenapadne plavat přímo k pláži. Když se přece nacházíte v proudu, který odnáší vodu směrem do otevřeného moře, nemáte šanci ho překonat, pouze byste se vyčerpali co nemusí dopadnout zrovna nejlépe. Plavat třeba kolmo na směr proudu, nebojte se, že Vás voda odnese trošku dál, protože se dostanete z proudu a na pobřeží to se zbytkem sil už snad zvládnete.

Co když je proud příliš široký?

Nejdůležitější je dodržet první dvě pravidla, přesto dostat se z takového proudu nebude vůbec snadné. Snažte se co nejdéle plavat kolmo na proud. Vaší největší nadějí je, že pobřežní proud skončí, většinou totiž trvají asi 5 minut. Pokud se tak stane v žádném případě neplavte rovnou ke břehu, ale pokračujte alespoň 50 metrů rovnoběžně s pláží. Je totiž velká pravděpodobnost, že pobřežní proud vznikne o malou chvíli znovu, a to ve stejném místě.

Pamatujte

  • Pobřežní proud Vás nikdy nestáhne pod hladinu vody
  • Jeho šířka není nikdy větší než 50 metrů, obvykle však nepřekročí ani 20 metrů
  • Jeho délka jen ojediněle překročí 100 metrů
Doporučení

O pobřežních proudech byste měli informovat i své známé, kteří se chystají přes léto k moři. Skutečně o tomto jevu ví jen zlomek z těch, kteří se každoročně chystají vykoupat v moři. Doufáme však, že se s nimi nesetkáte a letní dovolenou si užijete naplno!Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!