Jak si doma vypěstovat česnek? Je to snadné a ušetříte peníze
Čínský kupovaný česnek je od teď minulostí. Dříve byl do obchodů dovážen ve velkém množství, ale lidé zjistili, že má mdlou chuť a minimální sílu, proto ho přestali kupovat. Nyní každý hledá český česnek. Český česnek na pultech obchodu najdete, ale skrývá určitá negativna ve spojitosti s dokonalou chutí i vůní.

Mějte úrodu, jakou jste si vždy přáli

Pokud se vám domácí pěstování vydaří, můžete se těšit na dvě zásadní pozitiva. První výhoda spočívá v tom, že váš česnek bude dokonale vonět. Druhou výhodou je jeho síla a štiplavost. Pokud se vám v pěstování zadaří, nebudete stíhat česnek sklízet. A to je ten správný a ideální stav.

Správná odrůda

Není česnek, jako česnek. To jistě můžete sami potvrdit už tím, že pozorujete rozdíly v tom, jaké druhy česneku najdete na pultech obchodů. A jelikož je vaším cílem pěstovat právě domácí česnek, je velmi důležité věnovat pozornost tomu, jakou odrůdu si konkrétně v obchodě vyberete. Čemu se určitě vyhněte, to je takzvaný konzumní česnek. U něho často nevíte odkud pochází a nevíte ani to, jak je kvalitní a jakou má chuť nebo vůni.
Lepší volbou je sadbový česnek. Pro něho je třeba do specializovaných prodejen. Doporučujeme ty menší, které si zakládají na kvalitě. A tak mají česnek od osvědčeného pěstitele, který garantuje jeho kvalitu.

Půda

Domácí česnek nelze zasadit jen tak bez rozmyslu. Je třeba promyslet, na jaké místo konkrétně přijde. A zde je nutné hlavně dokonale připravit samotnou půdu. Ideální je, když se jí budete věnovat už na podzim a následně ihned po konci zimy. Více přípravy znamená také více úrody. To mějte na paměti.
Základem by mělo být hlavně to, aby byla půda dokonale provzdušněná a nebyla příliš udusaná. Také je na místě, aby byla dostatečně vyživená, což zajistíte hnojivem. Pokud ho koupíte, dodržujte dávkování. Poklud plánujete přírodní hnojení, je třeba obezřetnost. Všeho moc škodí a nadmíra hnojiva může vést k tomu, že svou úrodu spálíte a tak domácí česnek zcela znehodnotíte.

Sázejte správně

Důležité je dodržet i správný postup při samotném sázení česneku. Poklud se držíte našich rad a používáte právě česnek sadbový, je třeba mít na paměti to, že je nutné nejprve celé cibule rozdělit na jednotlivé stroužky. Ty by však neměly být ihned sázeny, jelikož je na místě také to, že je naložíte minimálně na 4 hodiny do roztoku polysulfidické síry. Ten koupíte v obchodě se zahradnickými potřebami. Následně česnekové stroužky vyjměte a naložte je minimálně na 2 hodiny do čisté studené vody.
Teprve nyní je můžete sázet do země. Důležité je samozřejmě dodržet všechny potřebné rozměry. Pokud mluvíme o tom, do jaké hloubky je sázet, tak se jako nejlepší jeví hloubka v rozmezí 5 – 6 centimetrů. Dále je třeba dodržet i to, jak daleko mají být jednotlivé sazenice od sebe. Zde je ideální dát česneku prostor minimálně 25 centimetr. Opomíjet nelze také to, že se sází do řádků. Ty by měly být vzdáleny zhruba 15 centimetrů. Toto všechno doporučujeme dodržet, jelikož se vám to vrátí v samotné úrodě.

Péče

Aby byla vaše úroda dokonalá, tak nelze domácí česnek jenom tak zasadit a dále ho nechat být, ať se s ním děje v podstatě cokoliv. Je na místě také to, že je třeba se o česnek během jeho růstu také starat.
Mezi hlavní zásadu patří rozhodně to, že by samotná půda měla být dostatečně provzdušněna, aby došlo k tomu, že bude mít mi dostatek kyslíku. Také je třeba dávat pozor i na to, zda se neobjevuje případný plevel. Pokud ano, je na místě ho také odstranit.
Opět by se nemělo zapomínat také na hnojení. I tady platí zásada, že méně je více. Proto dodržujte pravidelní dávky, jinak můžete česnek spálit. Poslední fází péče je samozřejmě také pravidelné zalévání. K tomu by mělo docházet jak v závislosti na počasí, tak by k němu mělo docházet také buď večer, nebo časně z rána, kdy není tak velké horko.

Sklízení

Nejde jenom o samotné pěstování. Aby byl česnek dokonalé kvality a vůně, je třeba zajistit také to, že ho budete sklízet ve správný termín. Pokud se podíváme na to, jaký je ten prav, je odpověď celkem jednoduchá. Stačí se na něho důkladněji podívat. Bude mít nať, která bude zajímavá tím, že bude směřovat k zemi. To je chvíle, kdy ho doporučujeme ze země sklízet.
I sklizeň by měla být spojena s opatrností. Základem by mělo být podebrání celé rostliny, a to tak, aby nedošlo k poškození. Díky tomu se v zemi uvolní a je možné ji vyndat. Také zapomeňte na jakékoliv oklepávání. I to je v podstatě kontraproduktivní a kvůli tomu vznikne problém s tím, že výrazně zkrátíte trvanlivost domácího česneku.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!