Jak ubližujeme dětem? Nejčastější chyby ve výchově dítěte
Říká se, že rodič by měl své dítě chytat neustále za ruku, protože neuplnye moc času a dítě k rodičům přestane natahovat.

Chyby ve výchově dítěte

Všechno, co rodiče dělají během života dětí, se jim stokrát vrátí. Pokud dítě vyrůstá v atmosféře plné důvěry, naučí se také důvěřovat ostatním. Pokud je dítě skutečně milováno a cítí určitou podporu, stává se samo citlivým a zcela ohleduplným.

Existuje mnoho těžkých chyb, kterých se rodiče dopouštějí v hněvu nebo z lhostejnosti, a vůbec nechápou, v co se to může změnit v malé dětské duši.

Nechápeme je!

Když mi bylo 13, zamilovala jsem se. Patrik se výborně učil, byl samolibý a ješitný. Ale mě se zdálo, že je to ideál. Nicméně ideál si mě vůbec nevšímal a já jsem plakala. Maminka ve snaze mě utěšit řekla něco hrozného: „Ale no tak! Vždyť je to hloupost! Za rok to bude pryč! „Já jsem ale vůbec nechtěla, aby mě moje zamilovanost odešla. Proč rodiče musí vědět všechno předem místo nás?

Nepodporujeme je!

Když byl Petr malý, přiběhl jednou ze školy v slzách: „Mami, učitel mi řekl, že můj hlas zní, jako když vítr skučí v komíně!“ „Ale synku, na nikoho nedej! Zpíváš jako ten nejkrásnější slavík na světě! Vím to zcela jistě!“ Hrůza pomyslet, že by svět nikdy neslyšel tento velký tenor, nebýt jeho moudré matky. Stále svým dětem říkejte: „To zvládneš! S tím si poradíš!“ Dává jim to křídla.

Porovnáváme je

„Podívej se na Aničku, jak je dokonale čistá a upravená! A ne jako ty, ty prasátko!“ Je vám to povědomé? Jedno nedokážu pochopit: čeho chtějí maminky dosáhnout, když vyslovují podobná slova? Kromě nepřátelství k Aničce jiné city těžko vyvolají.

Posmíváme se jim!

Šli jsme s malou sestřičkou do obchodu.. Byly jí 3 roky. Na tváři měla zelené flíčky – ošetřené stopy po neštovicích. Znuděné prodavačky, které neměly co dělat, se k nám obrátily a začaly se hihňat: „Na to k nám přišla kráska, podívejte na ni!“

Urážíme je slovy nebo činy

V 8. třídě jsem se pokládala za zcela dospělou a samostatnou dívku. Jednou jsme s otcem seděli nad geometrií, kterou můj mozek jednoduše odmítal chápat. A tehdy můj otec, již značně rozčilený, mě plácl – přes zadek! Ani mě to tak nebolelo, jak mě to strašně urazilo! Dlouho jsem s ním nemluvila. A on nemohl pochopit, co se mě tak strašně dotklo …

Křičíme a neovládáme se

Pamatuji si, jak v porodnici moje sousedka, utrápená pláčem svého miminka, dítě najednou chytila, třásla s ním a řvala: „Co do sakra chceš?“ Nikdy nezapomenu na obrovské modré oči děťátka plné hrůzy. Pak se za to zřejmě sama velmi styděla …

Ignorujeme je!

Věřte, že to je to nejstrašnější. Japonský vědec demonstroval před celým světem pokus s rostlinami. Tři stejná semínka byly zasazeny do 3 různých květináčů. Každé ráno, když procházel kolem prvního, vědec rostlinku pozdravil a věnoval jí laskavá slova. U druhého květináčku křičel a nadával rostlince strašnými slovy. Třetí jednoduše ignoroval a procházel mimo ni, aniž se na ni podíval.

Nyní zvedněte tvář od monitoru a představte si své maličké. Jak tlačí baculaté pěstičky, směšné krčí nos a usmívá se na vás celou bezzubou pusinkou. V odpovědi se ve vás pohne něco velké a něžného. Toto maličké vás miluje zcela a bez podmínek, ať jste v jakékoliv náladě, ať mu dáváte jakékoliv dárky, jednoduše proto, že jste jeho maminka nebo tatínek! A za jeden takový úsměv pro něj uděláte všechno na světě. Myslete na to co nejčastěji a mějte rádi své děti!Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!