Jak vyčistit pračku aby prádlo bylo opět zářivé, voňavé a dokonale čisté? 5 babských rad
Všichni od svých babiček víme, že prádlo se dříve pralo ve studené vodě, ale i navzdory tomu bylo oblečení čisté a krásné. Později se začalo prát v teplé vodě a dnes pereme v automatické pračce. Ta ale po nějaké době přestává prát tak dokonale jako na začátku.

Jak vyčistit pračku

Naučte se používat tyto osvědčené babské rady a pračku udržujte jako novou. Bělost prádla bude dokonalá.
Pokud chcete, aby Vaše pračka odváděla doslova dokonalý výkon, pak se o ni musíte i pravidelně starat. Chtít čisté prádlo, když je sama pračka špinavá a zanesená je opravdu utopie. Stejně jako očekávání, že pračka zůstane čistá, pokud se v ní perou špinavé věci. Je jedno, jestli máte pračku nejlepší značky, nebo nižší kvality. Zašpiní se obě, a tak se musí obě vyčistit.

Dvířka

V první řadě nezapomínejte nechávat na pračce stále otevřená dvířka. Přinejmenším po praní, dokud se pračka zcela nevysuší, ale doporučuje se neustále. Při zavřených dvířkách se uvnitř hromadí vlhkost a vznikají neviditelné plísně. Po čase jsou viditelnější a po ještě delší době je s nimi problém.

Guma

Elastické gumy v okolí dvířek jsou semeništěm nečistot a hromadění plísní. Teplo se v nich udrží nejdéle, a tak si tam milé plísně sedí, množí se a pračku znečišťují. Jednou za týden nebo dva nezapomeňte tyto gumičky přetřít hadrem, ideálně s prostředkem na čištění koupelny, nebo ideálně se sodou. Poslouží lépe než prostředek na plísně, který Vám může gumičky rozleptat, a ani při pravidelném používání se nemusíte ničeho bát. Nepoužívejte čistidla na bázi chlóru, které mohou gumičku rovněž deformovat.

Buben pračky

Alespoň jednou za měsíc vyčistěte i buben pračky. Houbu si namočte v roztoku sody smíchaným s kyselinou citronovou a jemně s ním vytřete buben. Stejně opatrně vytřete i okolí dvířek a samotná dvířka, na které se často usazuje vodní kámen.

Usazeniny

Tvrdší usazeniny vyčistíte roztokem z octa a vody, který je levný a nejúčinnější ze všech. Nařeďte si ho v poměru 1:2 a hadříkem třete místa, kde se usazeniny a vodní kámen drží.

Prací prostředek

Většina pracích prostředků se skládá z hořečnatých a vápenatých solí, na které nejlépe účinkují organické, případně anorganické kyseliny. Pomozte si kyselinou citronovou nebo opět obyčejným octem. Pračka sice nebude vonět po fialkách, no ocet sám po pár minutách vyprchá. Za to čistou ji budete mít, jako když jste si ji přinesli z obchodu.

Čištění zevnitř

Chcete-li pračku vyčistit i zevnitř, nasypte do dávkovače na prací prostředek kyselinu citronovou v takovém množství, jaké dáváte do dávkovače při běžném praní plné pračky prášek na praní. Pusťte prázdnou pračku na nejvyšší teplotní program a nechte ji pročistit kyselinou.

Dávkovač

Dávkovač lze vyčistit i manuálně a to pomocí octa, kyseliny a jedlé sody, které si poradí i s takovými nečistotami. A bez následků. Kombinace sody a octa je vynikající i na odstraňování rzi. Namočte dávkovače touto směsí a nechte ji působit 30 minut, v horším případě i několik hodin. Dávkovač bude jako nový.

Filtr

Čištění vyžaduje i filtr z pračky, naštěstí je to docela jednoduché. Musíte ho jen vybrat a namočit do roztoku sody a vody. Pod uzávěr ve spodní části pračky si dejte misku, protože když ho otevřete, pravděpodobně z něj vyteče voda. Víčko pod uzávěrem odšroubujte proti směru hodinových ručiček a z díry vyberte všechny nahromaděné vlasy, mince, vlnu, párátka a kopu jiných drobností. Věřte, že tam toho bude dost, přestože nebudete tušit odkud. Potom prostor vytřete roztokem sody a opět uzavřete.

Doporučení

Pokud se budete držet těchto zásad a pračku pravidelně čistit, pak se to odrazí i na barvě Vašeho prádla. Neexistuje hezčí pocit, než vědomí, že Vaše věci jsou v pořádku a v dobrém stavu.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!