Jak vyčistit špínu v digestoři a mastnostu v kuchyňské lince? 10 velmi rychlých tipů
Mnozí z nasty vnímají úklid kuchyně spíše jako trest. V kuchyni se totiž nachází mnoho mastnosty, připáleného nádobí a nepořádku. Známe ale 10 tipů a rad, jak mít kuchyň zářivě čistou bez drhnutí a námahy.

Kuchyňský kout

V kuchyňském koutu se může skrývat více práce než se na první pohled může zdát. Už jen samotná mastnosta se dostane i tam, kam vy jste ještě pořádně nenahlídli.

Digestoř

Zanesený filtr z digestoře vyčistíte za 15 minut. Stačí, když ho jednoduše namočíte do roztoku soli, vody a kyseliny citrónové – v 1 litru vody rozpustíme 4 lžíce soli a 3 lžičky kyseliny.
Pokud je mastnota až příliš odolná, přendejte nádobu s tekutinou a částí digestoře na sporák a nechte chvíli vařit. Špína půjde dolů jedna-radost.

Připálený hrnec

S tím vám perfektně pomůže obyčejné živočišné uhlí. Pár tablet rozdrťte na prášek a ten nasypte do hrnce a necháme působit 15-20 minut. Pak přilijeme studenou vodu a ještě 30 minut necháme působit. Následně hrnec už jen omyjte jako ostatní nádobí. Uvidíte sami, jak jednoduše se bude špína odlepovat od povrchu.

Vařečky a dřevěné nádobí

Do lavoru nebo umyvadla nalijte vodu, přidejte ocet a nechte to v této lázni namočené 2-3 hodiny. Dřevěné nádobí bude jako nové. Tuto proceduru je pro životnost dřevěného nádobí dobré opakovat jednou za měsíc.

Konec zápachu v ledničce

Stačí, když ledničku vytřete směsí vody a octem – smíchané v poměru 1: 1. Vytřeme, necháme vyvětrat a můžeme opět dovnitř uložit všechny potraviny, po zápachu nebude ani stopy.
Pokud jste v ledničce zapomněli zkažené jídlo a zápach je skutečně velký, namísto octa použijte amoniak. Nezapomeňte však ledničku pak nechat vyvětrat alespoň 12 hodin.

Kachličky na stěně kuchyňské linky

Ty jsou často potažené mastnotou, prskáním z jídla a zaschlými výpary z vaření. Tyto nečistoty odstraníte nejjednodušeji tak, že ve 4 litrech teplé vody rozpustíte 4 lžíci boraxu, 100 ml octa a 100 ml kapalného amoniaku. Povrch směsí navlhčete a jemně setřete nečistoty. Funguje to jako kouzlo!

Mastnota a mastný povlak na kuchyňské lince

Nejjednodušeji ho odstraníte pomocí starého triku – směsi oleje a jedlé sody. Smíchejte ve stejném poměru a pastu, která vám takto vznikne rozetřete na znečištěnou plochu a nechte 30 minut působit. Potom setřete mokrou houbou a můžete si užívat kuchyňskou linku, která září čistotou.

Mixér

Nejjednodušší způsob, jak vyčistit mixér hned po použití, je nalít do něj trochu vody a několik kapek prostředku na nádobí. Zavřete zapněte ho na 20 sekund. Poté dobře opláchněte vodou a máte hotovo.

Kávový mlýnek

Nejjednodušeji ho vyčistíte, když v něm jednoduše umelete hrst rýže. Tento nápad je výborný i tehdy, pokud jste mlýnek použili na mletí aromatického koření a potřebujete se zbavit výrazného aroma.

Zapáchající koš

Nalijte na dno koše ocet s vodou a ledem. Nechte působit, dokud se led nerozpustí a následně jen opláchněte čistou vodou. Zápach bude pryč.

Stopy od kávy a černého čaje

Veškeré takto znečištěné nádobí jednoduše ponořte do vody s octem – smíšené ve stejném poměru. Potom umyjte jako obvykle a po skvrnách nebude ani stopy.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!