Kdo má v zahradě angrešt, nemusí se bát chorob srdce, anémie ani virů: Zázrak cennější, něž citrony a pomeranče, netřeba jejich ani jíst!
Mnozí si toto ovoce pamatuje ze svého dětství, právě z babiččiny zahrady. Dnes už jeho pěstování ani zdaleka není tak populární. Je to však velmi na škodu. Měli byste vědět, že pokud angrešt zařadíte do svého jídelníčku a to jen na omezenou dobu, bude to mít ohromný pozitivní vliv na vaše zdraví. Stačí přitom konzumovat je jen během období, kdy se rodí v našich zahradách. Pokud tedy právě v tomto období plánujete, co vysadit do vašich zahrad – vyberte si i angrešt. Nebudete litovat!

Angrešt je absolutní unikát

Ať už zvolíte jakékoliv odrůdy – zelené, žluté nebo červené barvy jejich zdravotní výhody jsou ve všech případech ohromné. Věděli to už naši předkové a proto se angrešt ve velkém pěstovali snad v každé zahradě. Kromě toho, že jsou takové zdravé, jsou i velmi jednoduché na pěstování. Rostou téměř bez toho, abyste je museli všímat.

Vaše tělo se vám poděkuje

Angrešt mají příznivý vliv na funkci jater, srdce a ledvin, předcházejí nemocem žaludkem a i rakovině trávicího traktu. Naše babičky vyráběly z angreštu sirup, ten byl nenahraditelný při horečkách, nachlazení, zánětech a virózách. Při vysokých vedrech je prokázáno, že právě angrešt dokáží pomoci tělu rychle se ochladit a snížit tak někdy až život ohrožující stav. Protože jde o tak výrazný efekt, nemělo by se to ani s angreštem přehánět a dávejte si pozor na konzumaci větších množství tohoto ovoce.

Více vitamínu C než v rybízů

Díky vysokým obsahem vitamínů A, B1, C, D a E a minimálním energetickým obsahem je jedním z nejlepších ovoci pro lidi, kteří se snaží zhubnout. Kromě toho obsahují kyslinu citrónovou, hroznovou a fruktózu, pektin, niacin, draslík, fosfor a vápník, což má za následek mimořádnou ochranu buněk a posílení imunity. Pektin nejen stimuluje funkci střev, ale snižuje i vysoký cholesterol. A v neposlední řadě poskytují i ​​významnou ochranu před rakovinou a to zejména díky vysokému obsahu antioxidantů.

Záchrana pro vaše ledviny, prostatu i při anémii

Není velmi známé, že angrešt dokáží pomoci při zánětech močových cest a ledvin dokonce ještě víc než brusinky. Dokáží totiž rychle vyplavit bakterie z močových cest a chrání ledviny i močové cesty před jejich návratem. Kromě toho bojují i ​​proti zavodnění organismu. Angrešt také zpevňují stěny cév a bojují proti vysokému krevnímu tlaku. Pokud máte problémy s anémií, měli byste angrešt jíst každý den. Obsahují totiž vysoký podíl železa. ženy jistě potěší i fakt, že angrešt zlepšují kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Netřeba přitom žádné masky a peeligy, stačí si na nich jednoduše pochutnat.

Využijete i listy

Vysoký obsah vitamínů a živin

Angreštové listy obsahují řadu užitečných látek – zvláště bohaté jsou na vitamin C. Obsahují také třísloviny, flavonoidy a významný podíl minerálních solí (mangan, med, hořčík, atd.)

Co dokáží s naším zdravím?

Vysoký obsah vitamínu C je velmi významný pro lidi s oslabenou imunitou a v obdobích, kdy je tělo náchylnější na rozvoj nemocí, jako je chřipka či nachlazení.

Jde o silný antioxidant, který chrání buňky před předčasným stárnutím a účinky volných radikálů. Dokáží tak přispět k ochraně buněk před rakovinou.

Odvary a výluhy z angreštových listů mají silný dezinfekční a protizánětlivý účinek. Používají se na rány, škrábance, ale i na výplach ústní dutiny při různých zánětech.

Užitečné vlastnosti čajů a odvarů z angreštových listů byly prokázány i při léčbě žaludečních vředů a gastritid.

K léčbě anémie a podporu krvetvorby – látky, které angreštové listy obsahují, jsou důležité pro tvorbu červených krvinek a kromě zmiňované anémie předcházejí i ateroskleróze.

Účinky angreštových listů jsou neocenitelné při dně a revmatismu. Čaj z listů je výborný při chřipce, nachlazení a při angíně. Čaj připravíme tak, že 2 lžičky sušených listů a zalijeme 250 ml vroucí vody. Necháme 4 minuty louhovat.

Obklad z angreštových listů

Na bolavé kolena použijeme obklad z angreštových listů. Asi 30 listů listů uvaříme v 500 ml vody a necháme 15 minut louhovat přikryté pokličkou. Do odvaru namočíme hadřík, dáme na ni listy, přeložíme a ještě horký obklad přidržíme na koleno. Přikryjeme fólií a obvážu teplým ručníkem. Obklad necháme působit přes noc a opakujeme podle potřeby.

Čaj z angreštových listů působí jako dietetikům, podporuje pocení a dokáže z těla odstranit nadbytečnou vodu a i bakterie, které způsobují záněty ledvin a močových cest. Přináší úlevu při zácpě a problémech s trávením. Pravidelné pití čaje z angreštových listů působí jako prevence závažných chorob, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, stimuluje činnost střev a chrání i játra. Tento nápoj si určitě dejte alespoň jednou denně během chřipkové sezóny a nemusíte se obávat, že vás nemoc skolí.

Odvary z angreštových listů působí blahodárně i na kožní onemocnění – zmírňují podráždění, otoky, zarudnutí a svědění. Angreštové listy se často přidávají i do koupele a pomáhají tak bojovat s dermatitidami různé původu.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!

Z 1 šálku rybízu mám 1,5 litru domácího sirupu: Žádná chemie, éčka a ani nemusíte sterilizovat – ta vůně léta je nepopsatelná!

Ruský okurkový salát s fantastickou zálivkou: V létě ho dávám k řízečkem i na grilovaní – perfektní chuť!

Nesbírejte jen plody do koláčů: Tyto listy by si měl natrhat každý, kdo trpí dnou, revma a bolesti – zázrak z přírody!

Pokud máte na skalce tuto rostlinku, máte štěstí: Dokáže zatočit s alergií a dalšími chorobami, takto ji využijete naplno!

Když jdu sázet sazenice rajčat, vždy se držím této rady mé tchýně: Vždy mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat i sousedé!

Toto je důvod, proč dávám v červenci mým rajčatům trochu obyčejného octa: Tento účinek vám zaručí dvojnásobnou úrodu

Lepší salát jste neměli ani v KFC: Dělám ho k masu nebo prostě jen tak!

Olízl vám váš pes ruku, nohu nebo tvář? Zjistěte význam toho, proč to dělá. Budete překvapeni!