Nasbírejte si jejich v červenci, dokážou úžasné věcí: Toto je nejsilnější trojboj proti chorobám
V červenci se vyplatí nasbírat si tyto rostlinky. Kvetou právě v tomto měsíci a poslouží vám na různé bolesti a zdravotní problémy.

Lichořeřišnice

Tento obrázek nemá vyplněn ALT popisek, jeho název je Lichořeřišnice (Tropaeolum majus) se lidově nazývá také řeřicha a pěstuje se u nás již přes 400 let. Kromě krásně červených květů se však pyšní zejména silnými léčivými účinky a funguje jako přírodní antibiotikum.

Dokáže bojovat proti zánětům močových cest a částečně i dýchacím potížím. Obecně posiluje imunitu a pomáhá tělu se bránit před nepříznivými vlivy okolí. Všechny její části od listů, květů, stonků až po semena a hlízy jsou jedlé. Kořínky lichořeřišnice chutí připomínají ředkvičky.

Vyrobte si léčivé kapky z lichořeřišnice

Potřebujeme:

 • jeden díl lichořeřišnice (stonky, listy, květy)
 • čtyři díly kvalitní vodky
 • tmavou láhev

Postup:

Lichořeřišnice zalijte vodkou, protřepejte a v tmavé láhvi nechte tři týdny macerovat. Občas směs znovu protřepejte. Potom roztok přeceďte a uchovávejte na tmavém místě. Užívejte podle potřeby. V období, kdy potřebujete posílit imunitu, si dávejte třikrát denně 20 kapek po dobu alespoň jednoho měsíce.

Tip: Listy lichořeřišnice můžete také rozmixovat s vodou v poměru 1: 4, scedit a užívat denně jednu lžíci této čerstvé šťávy. Šťávu však nemá dlouhou trvanlivost, raději si denně či obden připravujte čerstvou, aby neztratila své účinky. Použít ji můžete i jako vlasovou vodu – podporuje růst vlasů a působí blahodárně na vlasovou pokožku.

Třezalka

Sbíráme kvetoucí nať dlouhou 20 – 30 cm bez dřevnatých částí. Sušíme ji ve stínu při 35 ° C, volně uloženou nebo zavěšenou dolů v malých svazcích. Pozor dáme při uskladnění, snadno vlhne a plesniví. Je nejdůležitějším a nejúčinnějším přírodním antidepresivem. Používáme ho při neklidu a úzkostech, poruchách spánku a při duševní skleslosti či propracovanosti. Tlumí psychické napětí, zlepšuje náladu, posiluje nervy. Pomáhá při nervových bolestech hlavy, nervových křečích, neuralgických bolestech v oblasti obličeje, při zánětech periferního nervstva či při spontánním pomočování se dětí. Využívá se i při rehabilitaci po mozkových příhodách. Má silné protizánětlivé účinky a podporuje metabolismus.

Mateřídouška na bolest hlavy

Mateřídouška je léčivá prakticky celá, resp. všechny nadzemní části – květ, stonek i listy. Hlavní léčivé složky se nacházejí v její silici a jsou to thymol a karvakrol. Obě složky působí antisepticky a jsou účinné proti parazitům, bakteriím, i virům. Navíc mateřídouška je vynikající i proti bolestem hlavy a migréně. Sklízejí se nezdrevnatené výhonky i květiny v období od května až do září. Stonky stříhejte nůžkami, abyste nevytáhli rostlinku is kořenem a sběr provádějte za slunečného suchého počasí.

Kdy mateřídouška pomáhá

Bylinka má opravdu široké využití a pomáhá při těchto potížích:

 • léčí všechny infekce horních cest dýchacích (uvolňuje hlen a usnadňuje vykašlávání)
 • podporuje vylučování hlenu, vykašlávání a uvolňuje hladké svalstvo průdušek
 • léčí bolest v krku
 • na zlepšení trávení
 • působí proti střevním parazitům a některým houbám a kvasinkám
 • při bolestech hrdla
 • zánět močových cest
 • infekční průjem
 • proti června parazitům, houbám a plísním
 • antiseptické, protivirové a protizánětlivé účinky
 • léčí akneóznu pokožku
 • zmírňuje bolest zubů
 • léčí hnisavé rány a proleženiny
 • odstraňuje zápach z úst
 • uleví při nadýmání a menstruačních bolestech

Z mateřídoušky si můžete připravit čaj, nebo sirup.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!

Z 1 šálku rybízu mám 1,5 litru domácího sirupu: Žádná chemie, éčka a ani nemusíte sterilizovat – ta vůně léta je nepopsatelná!

Ruský okurkový salát s fantastickou zálivkou: V létě ho dávám k řízečkem i na grilovaní – perfektní chuť!

Nesbírejte jen plody do koláčů: Tyto listy by si měl natrhat každý, kdo trpí dnou, revma a bolesti – zázrak z přírody!

Pokud máte na skalce tuto rostlinku, máte štěstí: Dokáže zatočit s alergií a dalšími chorobami, takto ji využijete naplno!

Když jdu sázet sazenice rajčat, vždy se držím této rady mé tchýně: Vždy mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat i sousedé!

Toto je důvod, proč dávám v červenci mým rajčatům trochu obyčejného octa: Tento účinek vám zaručí dvojnásobnou úrodu

Lepší salát jste neměli ani v KFC: Dělám ho k masu nebo prostě jen tak!

Olízl vám váš pes ruku, nohu nebo tvář? Zjistěte význam toho, proč to dělá. Budete překvapeni!