Nesbírejte jen plody do koláčů: Tyto listy by si měl natrhat každý, kdo trpí dnou, revma a bolesti – zázrak z přírody!
Naše prababička má na zahradě mnoho keřů černého rybízu a listy rozdávala vždy po celé rodině. Naučila mě, proč by měl mít tuto zázračnou rostlinu na dvoře každý. A nejen pro plody!

Obsahují hodně vitamínu C 

100 g listů černého rybízu obsahuje až 260 mg vitaminu C – kyseliny askorbové a 100 g plodů její obsahuje 177 mg. V jiných plodech, s výjimkou šipek, je vitamínu C mnohem méně.

V listech černého rybízu se nachází mnoho rostlinných sloučenin – flavonoidů potřebných na ochranu před volnými radikály. Listy rybíz jsou kvalitním zdrojem vápníku. 100 g listů rybíz obsahuje 327 mg vápníku, 370 mg hořčíku a 158 mg draslíku.

Odvar z listů rybíz má protizánětlivý účinek a chrání před viry. Odvar z listů má duaretický účinek a používá se při odstranění otoků Zvláště žádoucí je pít čaj z listů rybíz na jaře a podzim. Čaj z listů rybíz snižuje hladinu “nevhodného” cholesterolu a udržuje zdraví cév. Flavonoidy v listech rybíz snižují množství lipidů a cholesterolu v krvi, což zlepšuje stav kardiovaskulárního systému.

Dopady na zdraví čaje z černého rybízu

Černý rybíz (ovoce) je extra zdravá potravina, ale ani tento čaj za ní vůbec nezaostává. Má o něco méně účinků, ale i tak je super.

  • Silná podpora imunitního systému
  • Detoxikační účinky
  • Eliminuje rýmu a chřipku
  • Odstraňuje průjem, upravuje stolici
  • Pročišťuje močové cesty od zánětů
  • Odvodňuje, reguluje vodu
  • Pročišťuje a podporuje ledviny
  • Eliminuje kyselinu močovou z kloubů
  • Vhodné při bolesti kloubů

Recepty z listů černého rybízu

Léčivá voda z listů rybíz

Nalijte čerstvé rybíz, zalijte vroucí vodou a nechte 1 hodinu louhovat. Sceďte a pijte během dne.

Voda z listů černého rybízu, odstraňuje přebytečné množství purinu a kyseliny močové z těla, také se používané jako mírné projímadlo a při problémech s trávením.
Pomáhá zmírnit příznaky tuberkulózy a nachlazení.
Odvar z listů rybízu
Nalijte 300 ml vroucí vody na 50 g sušených listů a vařte 20 minut při nízké teplotě. Sceďte a pití.

Odvar z listů černého rybízu je výborným lékem na záněty ledvin, močového měchýře a otoky.
Odvar z listů černého rybízu pomáhá zničit škodlivé mikroorganismy v trávicím traktu.
Čaj z listů černého rybízu

1 lžička drcených sušených listů se zalije 2 šálky vařící vody.

Nechte louhovat asi 20 minut. Můžete pít tento čaj s medem nebo cukrem.

Je užitečná při ženských chorobách, slabosti a únavě.

Tento čaj můžete pít i během chřipky, rýmy, zánětu močových cest, zavodnění, průjmu, rýmě nebo při bolesti kloubů. Pijte ho 1 – 3 krát.

Sběr 2x během sezóny

Pokud jste nestihli nasbírat listy rybíz po odkvětu květů, můžete je trhat i po sklizni ovoce, v takovém případě se sklízí pouze z prostředních větviček. Na čaje a sušení jsou vhodné výhradně zralé plody. Nasušené plody a listy skladujte v dobře uzavřených nádobách.

Listy a čaje z nich jsou vynikající pomocí při nachlazení, kašli, jako diuretikum při onemocnění močového měchýře a ledvin, při revmatismu, bolesti kloubů, při dně zbavuje tělo přebytečné kyseliny močové a šťavelové, při problémech se žaludkem, proti chřipce, při onemocněních jater a žlučníku ať už při akutní nebo chronické formě.

Pomoc při revmatismu a dně

10-12 kusů usušených lístků zalijeme 0,5 litru vroucí vody a necháme vychladnout. Pijeme půl šálku 4-6 krát denně. Tento čaj odstraňuje kyselinu močovou z kloubů a bojuje proti zánětů.

Na bolavé kolena

Na bolavé kolena používám obklad z rybízu listů. Asi 30 listů listů černého rybízu uvařím v 500 ml vody a necháme 15 minut louhovat přikryté pokličkou. Do odvaru namočím hadřík, dáme na ni listy, přeložíme a ještě horký obklad přiložím na koleno. Přikryji fólií a obvážu teplým ručníkem. Obklad necháme působit přes noc a opakujeme podle potřeby.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!

Z 1 šálku rybízu mám 1,5 litru domácího sirupu: Žádná chemie, éčka a ani nemusíte sterilizovat – ta vůně léta je nepopsatelná!

Ruský okurkový salát s fantastickou zálivkou: V létě ho dávám k řízečkem i na grilovaní – perfektní chuť!

Pokud máte na skalce tuto rostlinku, máte štěstí: Dokáže zatočit s alergií a dalšími chorobami, takto ji využijete naplno!

Když jdu sázet sazenice rajčat, vždy se držím této rady mé tchýně: Vždy mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat i sousedé!

Toto je důvod, proč dávám v červenci mým rajčatům trochu obyčejného octa: Tento účinek vám zaručí dvojnásobnou úrodu

Lepší salát jste neměli ani v KFC: Dělám ho k masu nebo prostě jen tak!

Olízl vám váš pes ruku, nohu nebo tvář? Zjistěte význam toho, proč to dělá. Budete překvapeni!

Tato domácí směs opravila ztvrdlou pokožku na nohách lépe než pemza: Doporučuji každému, kdo zná tento problém!