Tyto listy jsou požehnáním pro vaše zdraví: Léčí plíce, čistí krev a na hubnutí nenajdete lepšího pomocníka!
Libeček nebo babiččino tajné koření. Tato bylinka patří do rodiny odolných bylin a koření, které se pěstují jednoduše, s minimální péčí a jejich využití je skutečně všestranné.

Zázrak do rodiny

Libeček je známý také jako rostlina mnohých chutí s nezaměnitelnou vůní. Na začátku chutná nasládle a ke konci získává nahořklé tóny. Právě proto ji naše babičky měli stále po ruce a příprava oblíbených pokrmů se bez něj nemohla obejít. Jednoduše jím můžete nahradit například polévkové koření z obchodu. To však ani zdaleka není vše!

Libeček pro zdraví

Nejde jen o kořením, která dochutí vaše pokrmy, ale také o velmi užitečnou rostlinku pro naše zdraví. Má příznivé účinky na močové cesty – pomáhá při bolestivých zánětech, je močopudný. Kromě toho podporuje tvorbu tavicích enzymů, čímž usnadňuje trávení a zrychluje metabolismus. Silná chuť a výrazná vůně působí i proti nadýmání a plynatosti.

Libeček dokáže chránit tělo před záněty, které způsobují onemocnění kloubů. Kromě příznivých účinků na močové cesty je vynikajícím pomocníkem i při zvětšené prostate. Jeho aroma působí uvolňující na napjatou a stresem zmítanou psychiku. Připravovali se z něj různé aromatické odvary, obklady a dokonce se přidával i do koupele. Také zlepšuje krevní oběh, pomáhá při revmatismu a žlučníkových komplikacích.

Podpora správné funkce plic

Tradiční medicína používá libeček k redukci hlenu v plicích, který zlepšuje dýchání a výměnu kyslíku v organismu. Libeček obsahuje silice, které pomáhají zmírňovat podráždění plic a zlepšuje celkový stav již po 4 dnech užívání.

Podporuje zdravé klouby
Bylina je považována za přírodní léčivo a podporu zdravých kloubů společně s léčením revma. Nemá žádné vedlejší účinky, což je velmi vzácné.

Zklidňuje alergie

Uklidňující efekt libečku pomáhá přirozeně bojovat proti symptomům alergií. Quercetin, sloučenina obsažená v libečku tlumí uvolnění histaminu a zmenšuje podráždění způsobená přecitlivělostí na některé složky přírody.

10 blahodárných účinků libečku na vaše tělo a zdraví:

 • Podporuje trávení, pokud hubnete, jde o toho nejlepšího pomocníka,
 • Urychluje metabolismus,
 • Podporuje vylučování žluči – výborná prevence onemocnění žlučníku,
 • Odstraňuje plynatost a nadýmání,
 • Prevence proti kardiovaskulárním onemocněním, čistí krev i cévy,
 • Močopudné účinky – je výborný pro lidi, kteří trpí častými záněty močového měchýře, ledvin a vylučovací soustavy,
 • Odstraňuje nadbytečnou vodu z organismu, pokud hodně solíte, libeček vám vyčistí tělo od nadbytečného sodíku,
 • Pročišťuje dýchací cesty – zbavuje hlenu a usnadňuje dýchání,
 • Výluhem z libečku lze úspěšně léčit onemocnění kloubů, jakými je revma, artróza nebo dna. Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má však kořen.
 • Čaj z kořene libečku několikrát denně dokáže účinně zmírnit mnoho zdravotních potíží.
 • Výborný během chřipky – libeček je nejen skvělou prevenci, ale pomůže vám i rychleji se opět uzdravit.

Libeček v domácnosti

Babičky používali libeček nejen do omáček, polévek nebo k masu. Jeho lístky – sušené nebo čerstvé se ukládaly do skříní a potravinových komor, kde působili jako odpuzovač škůdců.

Využijte všechny části

Kořeny libečku můžete usušit, rozdrcen a použít jako koření do jídel. Listy a stonky můžete přidávat do vývarů, salátů a omáček. Mladé listy dávají jídlům aromatickou vůni celeru. Listy můžete sušit a vyrábět z nich různé domácí koření, ochucené soli nebo domácí náhrady vegety. Listy můžete sbírat během celé sezóny. Kořen libečku sbíráme až ve třetím rokem po létě. Kořen usušíme a umeleme na koření.

Jak ho pěstovat?

Do jedné domácnosti ho vůbec netřeba mnoho, stačí vám 1-2 rostliny, které se velmi rychle rozrůstají.

V březnu, nejpozději v dubnu je ideální čas na vysévání libečku u vás v zahradě. Semínka na přímou setbu najdete v každém zahrádkářství nebo supermarketu. Druhou možností je rozmnožování z řízků (odřezky jednoduše zapíchnete do půdy a necháte zakořenit). Případně, si můžete koupit sazenice a ty vysadit v zahradě – to je zároveň nejjednodušší možnost.

Libeček je velmi odolný a proto nemá problém přezimovat v zahradě. Vyhovuje mu stanovisko v polostínu a dostatkem vláhy – na tu nezapomínejte zejména během horkých letních dnů.

Léčivý čaj z libečku:

1 lžička nasekaných listů se povaří ve 250 ml vody po dobu 10 minut. Tento recept působí příznivě při zánětech močových cest a zároveň jako detoxikace po nadměrném požití alkoholu či nikotinu.

Domácí tekuté koření do polévky

Potřebujeme:

 • Libeček i se stonky (použijeme tolik libečku, kolik koření chceme dělat, u mě platí, že čím více, tím lépe)
 • 400 ml vody
 • 1 lžičku soli
 • 1 lžičku čerstvé majoránky (není ej tak i sušené)
 • 2 lžíce slunečnicového oleje (nebo dle potřeby)

Postup:

Libeček pořádně osprchujeme a umeleme na masovém mlýnku. Dáme do hrnce, přidáme vodu a vaříme 15 minut. Směs scedíme přes bílé plátno, pořádně vyždímáme

Do tekuté směsi přidáme sůl, 2 lžíce oleje a majoránku a vaříme tak dlouho, až výluh zredukujeme na polovinu. Nalijeme do sklenic a obrátíme dnem vzhůru.

Vzniklý koncentrát můžeme přidávat do polévek a podle chuti i do do omáček.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!

Z 1 šálku rybízu mám 1,5 litru domácího sirupu: Žádná chemie, éčka a ani nemusíte sterilizovat – ta vůně léta je nepopsatelná!

Ruský okurkový salát s fantastickou zálivkou: V létě ho dávám k řízečkem i na grilovaní – perfektní chuť!

Nesbírejte jen plody do koláčů: Tyto listy by si měl natrhat každý, kdo trpí dnou, revma a bolesti – zázrak z přírody!

Pokud máte na skalce tuto rostlinku, máte štěstí: Dokáže zatočit s alergií a dalšími chorobami, takto ji využijete naplno!

Když jdu sázet sazenice rajčat, vždy se držím této rady mé tchýně: Vždy mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat i sousedé!

Toto je důvod, proč dávám v červenci mým rajčatům trochu obyčejného octa: Tento účinek vám zaručí dvojnásobnou úrodu

Lepší salát jste neměli ani v KFC: Dělám ho k masu nebo prostě jen tak!

Olízl vám váš pes ruku, nohu nebo tvář? Zjistěte význam toho, proč to dělá. Budete překvapeni!