Vyčistit černé spálené dno hrnce bylo dříve jako horor, nyní to jde samo: Toto rozpustí zažranou špínu, hrnce mám zvenku i zevnitř znovu jako nové!
Čisté hrnce a pánve jsou základem pro přípravu zdravých jídel. Často se však umyje pouze vrchní část, která se používá a na spodní část se trochu zapomíná. Povrch časem zůstává nepěkný, s připálenými nečistotami. Ale dobrou zprávou je, že i takový povrch se dá celkem jednoduše vyčistit.

Jak rychle vyčistit hrnce

Spálené dno pánve nevypadá hezky. K takovému zabarvení dochází hlavně v důsledku nečistot, které se během tepelné přípravy zapečou při vysoké teplotě na povrch pánve. Nejlepším řešením je samozřejmě pravidelné důkladné mytí z obou stran, nejen zevnitř. Pokud jsou však již pánve v takovém stádiu, že jejich běžnou jarem vyčištění, zde je několik tipů, se kterými to zvládnete.

Domácí způsoby čištění

Hlavními domácími pomocníky proti připálení jsou ocet, jedlá soda, sůl, kyselina citronová a peroxid vodíku. Kromě toho bude užitečná i nepříliš tvrdá drátěnka, houbička nebo kartáč na drhnutí, abyste vyčistili i méně přístupná místa.

Lázeň v jedlé sodě

Do velké mísy si nasypte půl sklenice jedlé sody a zalijte horkou vodou. Vložte do ní pánev tak, aby voda nevytékala a aby byla namočená celá spodní část a boční stěny. Nechte několik minut působit a pak špínu vyčistěte drátěnkou. Tento proces můžete zopakovat několikrát, podle potřeby. Namísto sody můžete použít i kyselinu citrónovou. Na jeden litr vroucí vody použijte vždy jednu čajovou lžičku kyseliny citrónové.

Pasta ze sody a peroxidu vodíku

V misce si smíchejte půl sklenice jedlé sody a stejné množství peroxidu vodíku. Touto pastou natřete dno hrnců a nechte hodinu působit. Po uplynutí této doby omyjte vlhkým hadříkem. Pokud se špína nedá odstranit snadno, můžete použít drsnou stranu houbičky a třít povrch dokud špína nepustí.

Namáčení octem

V misce smíchejte jeden litr vroucí vody, 3/4 šálku octa a tři polévkové lžíce soli. Do tohoto roztoku vložte hrnec nebo pánev a nechte hodinu působit. Po uplynutí této doby omyjte špínu drátěnkou, v závislosti na tom, jak snadno se špína odlupuje. Při větším znečištění můžete tento proces zopakovat.Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!

Od tohoto momentu je prášek do pečiva v mé domácnosti považován za poklad: Děkuji mojí babičce za geniální tip!

Z 1 šálku rybízu mám 1,5 litru domácího sirupu: Žádná chemie, éčka a ani nemusíte sterilizovat – ta vůně léta je nepopsatelná!

Ruský okurkový salát s fantastickou zálivkou: V létě ho dávám k řízečkem i na grilovaní – perfektní chuť!

Nesbírejte jen plody do koláčů: Tyto listy by si měl natrhat každý, kdo trpí dnou, revma a bolesti – zázrak z přírody!

Pokud máte na skalce tuto rostlinku, máte štěstí: Dokáže zatočit s alergií a dalšími chorobami, takto ji využijete naplno!

Když jdu sázet sazenice rajčat, vždy se držím této rady mé tchýně: Vždy mám takovou úrodu, že mi ji chodí obdivovat i sousedé!

Toto je důvod, proč dávám v červenci mým rajčatům trochu obyčejného octa: Tento účinek vám zaručí dvojnásobnou úrodu

Lepší salát jste neměli ani v KFC: Dělám ho k masu nebo prostě jen tak!

Olízl vám váš pes ruku, nohu nebo tvář? Zjistěte význam toho, proč to dělá. Budete překvapeni!