Zlatá pravidla pro boj s teplotou! Co lze a co je už kategoricky zakázáno?
Dětské nemoci jsou nepředvídatelné. Absolutně zdravé dítě, které před minutou skákalo má náhle horečku. Co dělat, snížit se teplotu srazit nebo počkat?

Horečka u dítěte

Horečka je signál mozku, aby vytvořil více látek pro boj s infekčními nemocemi. 80% dětských onemocnění je akutní respirační infekce virového původu.
A nejsilnější konkurentem virů je protein specifický pro interferon, který je přímo závislý na tělesné teplotě. Jinými slovy, čím vyšší je teplota, tím více se tělo brání.

Jak snížit teplotu

Teplotu obvykle snížíme, jakmile se objeví. Není to přesně to, co je třeba udělat, konkrétně je to naprosto špatné! Léky ke snížení teploty, nedovolí tělu se co nejdříve vypořádat se s onemocněním.
Pamatujte si na zlaté pravidlo: samotná teplota není rozhodujícím faktorem při výběru  léků, ale celkový stav dítěte!
Podívejme se, jak nejúčinněji snížit teplotu dítěte bez toho, aby mu to ublížilo.

Kdy snížit teplotu?

Některé děti se cítí skvěle dokonce i při teplotě 39 °, zatímco jiné u 37,5 ° se nemohou dokonce dostat z postele. V tomto případě je výběr léků zřejmý. Každé dítě má své hranice. Pokud teplota stoupne na 39,5 °, musíte jednat okamžitě!
“Jakmile se teplota blíží 40,0 °, ochranná funkce horečky se změní na opačnou stranu: metabolické procesy těla se zrychlují, zvyšuje se spotřeba kyslíku, ztrácí se tekutina, srdce a plíce jsou přetíženy.”
Zvláštní pozornost by měla být věnována dětem, které se setkaly s třesem. Pokud byly již dříve pozoroványfebrilní stavy na pozadí vysokých teplot, doporučuje se používat léčivo, jakmile teplota stoupne na 38,5 ° nebo hodnotu určenou pediatrem. Stejné pravidlo platí i pro děti mladší 3 měsíce.
Tento článek popisuje teplotu měřenou v podpaží. Měli byste jej měřit nejméně 10 minut s normálním teploměrem. Při rektálních měřeních jsou hodnoty vždy o 1 stupeň vyšší a stačí měřit po dobu 5 minut.

Kde stonat?

Nejdůležitější věc, kterou máme dělat, když má dítě teplotu, je vytvořit podmínky, ve kterých může ztratit co nejvíce tepla. To je možné pouze dvěma způsoby: buď pocením nebo zvýšením teploty (ohřevu) vdechovaného vzduchu.
Pokuste se vytvořit chladnější teplotu v místnosti (17-20 ° C) a dítěti přidejte druhou vrstvu oblečení nebo jej položte pod deku. Zajistěte správný pitný režim (50-100 ml na kg hmotnosti dítěte). Pokud nedodržíte tato pravidla, dítě se zotaví mnohem později a riziko komplikací se zvýší.

Čím teplotu snižovat?

Vaším úkolem není panika, ale komplexní přístup k této problematice: léky, čerstvý vzduch, dodržování pití. Poslední dva body, pokud jsou pozorovány, mají alespoň stejný účinek jako každý sirup nebo tableta!
Světová zdravotnická organizace doporučuje paracetamol a ibuprofen jako léky první volby. Měli byste mít krabici na léky pro váš domov, nejlépe v různých dávkových formách. Pro děti do 6 let, přednostně sirup nebo rektální čípky.
Sirup začíná působit po 15-20 minutách po použití, ale obsahuje mnoho chemických přísad, příchutí a barviv. Čípky začínají pracovat po 40-50 minutách, ale trvají déle. Jsou nenahraditelné, zvláště když dítě má žaludek nebo zvracení. Nejlépe po vyprázdnění.
V lékárnách se paracetamol prodává pod různými názvy: panadol, calpol, eferalgan, dafalgan, mexalen, dolomol, cefecon. Ibuprofen je méně bezpečný, ale účinnější. Jeho analogie: Ibufen, Nurofen, Bofen, Markofen, Motrin pro děti, Ibunorm Bebi, Brufen.

Dávkování

Velmi často výrobci léků označují na obale věk dítěte. Ale všechny děti nejsou stejné, dávka by měla být vypočtena na základě hmotnosti malého pacienta. V níže uvedené tabulce naleznete správné doporučení pro dávkování.


Buďte velmi opatrní, nejčastější chybou je, když lidé popletou miligramy (mg) v mililitrech (ml). Podívejme se na příklad.
Označení uvádí: 100 mg účinné složky v 5 ml suspenze. To znamená, že 10 kg dítě, které potřebuje 150 mg paracetamolu, bude užívat 7,5 ml léků. Pokud je to ibuprofen, pak 5 ml. To je případ, kdy je vhodná matematika ze základní školy.
Požádejte lékárníka o potřebnou dávku antipyretik. Je lepší je užívat v noci, aby měly dlouhodobější účinek. Jediná dávka paracetamolu v čípcích je až 20 mg / kg, počítaná jako denní doporučená dávka.
Pokud teplota opět stoupne ještě před plánovanou dobou pro použití další dávky léku, jak je předepsáno v návodu k použití, pokuste se lék nahradit. Nicméně by se nemělo jednat o různé názvy léčivých přípravků, ale o látky různých účinků (například paracetamol nebo ibuprofen). Protože pod různými štítky je často stejný lék.
Pokud teplota po užití léku klesne o 1-1,5 ° – skvělé! Nemá smysl pokoušet se snížit na 36,6 ° – pro tělo a krevní cévy by bylo zbytečné.

Zakázané léky

Nedoporučuje se podávat dětem aspirin (obsahuje kyselinu acetylsalicylovou), analgin (metamizol sodný), nimesulid. V jejich případě existuje významné riziko nežádoucích účinků.
V našem případě může být taková oblíbená směs lithia analgin podána jednou, jestliže nejsou v současnosti k dispozici jiné a bezpečnější léky. Neustálé používání řešení je absolutně nepřijatelné jak pro děti, tak pro dospělé.
Aspirin v kombinaci s virovou infekcí může způsobit vážné poškození jater a mozku, tzv. Reyho syndrom, v tomto případě je úmrtnost 20%. Vzhledem k riziku toxické hepatitidy je užívání nimesulidu také zakázáno. To platí pro děti mladší 12 let.

Komplikace

Obvykle vysokoteplotní dítě je na dotyk horké, má růžovou nebo červenou pleť. V tomto případě můžete být klidné – termoregulační práce. Ale pokud je vysoká teplota doprovázena bledostí pokožky, horečkou, chladnými končetinami – existuje vazospazmus.
Může to být několik důvodů – od záchvatu nervového systému a nedostatku tekutiny k tlaku dolů. V tomto případě se doporučuje masírovat studené ruce a nohy, dokud se nezmění, a dáte dítě polovině antispastické (např. Drotaverinum, No-Spa). Vyhněte se všem chladným obalům. Nezapomeňte, že antipyretika, lék na snížení teploty, nemohou plně fungovat, pokud křeč přetrvává. Pokud nemůže být vysoká teplota během 2-3 hodin zkrácena, okamžitě kontaktujte službu sanitky!

Podpora léčby

Zapomeňte na alkohol a octové zábaly! Citlivá pokožka dítěte okamžitě absorbuje nebezpečné látky a vytváří riziko otravy.
Také doma nemůžete používat balíčky naplněné ledem, mokré studené prostěradla, studené klystýry. Pokud se používají, může se zdát, že teplota klesla, ale jen kvůli spasmu cév pokožky! Zpomalení krevního oběhu, komplikace pocení a přenos tepla mezi krví a kůží. V důsledku toho vzrůstá teplota vnitřních orgánů, což je velmi nebezpečné!
Nejlepší je pomoci svému dítěti zabalit kolem čela chladný šátek a lehce mu ulevit, ale vždy po aplikaci antipyretických léků.
Hořčičné náplati, horké noční lázně a inhalace způsobují více škod než užitku. S minimálním podezřením na teplotu jejich použití vyvolává jeho nárůst. Pokud chcete uklidnit své svědomí a experimentovat s vlastním dítětem, prosím klidně vyzkoušejte tyto metody na vlastní nebezpečí, ale pouze pokud vaše dítě má normální teplotu!

Doporučení

Ve většině případů se děti léčí bez významných lékařských zásahů. Někdy je použití tradiční medicíny přijatelné pro snadné použití. Spolu s pozorováním pitného režimu je užitečné, aby dítě nabídlo zdravé mléčné nápoje, které pomáhají při kašli, laryngitidě a jsou velmi chutné. Může se jednat například o mléko s medem, kakaové máslo, propolis. Ale pouze pokud dítě netrpí potravinovými alergiemi!

Léčivý nápoj

Přidejte lžičku medu na teplé mléko a promíchejte. Tento nápoj je dobré pít před spaním, uklidňuje a uvolňuje. Kakaové máslo po rozpuštění v teplém mléce je vhodné pro léčbu anginy pectoris.

Další tipy

Lékárna také může koupit 10% výtažek z propolisu, který vůbec není drahý. Přidejte 10 kapek na teplé mléko, bez ohledu na to, zda je půl pohárku mléka nebo lžíce. Tento koktejl vám pomůže s plicními poruchami a zlepší vaši náladu. Jeho použití se doporučuje před spaním. Testováno na vlastní zkušenosti – funguje to! Propolis je skladiště léčivých látek, má příznivý účinek na všechny systémy lidského těla.
Při léčbě dětských onemocnění je to jen zdravý rozum, ne panika. Pokud pochybujete o vašem pokroku, měli byste vždy promluvit s pediatrem. Kontakt s ním i v případě, že příznaky onemocnění přetrvávají déle než 5 dní. Zdraví pro vás a vaše děti!Byl tento návod užitečný?Komentáře

Doporučené články

Toto cvičení jsem dělala jen jednou za 2 dny: Hned mě přestal bolet záda!

Pravidla výsadby ozimého česneku: Sklizeň budete rozdávat celé rodině, protože budete mít na kila!

Toto poraďte každému, komu v lete opúchajú nohy: Overené, odskúšané, toto zaberá najrýchlejšie!

Mám už dávno po 50-tce, ale až dnes vím, na co ve skutečnosti slouží spodní zásuvka na troubě: Tušili jste o tom?

Připáleniny a mastnota zmizí doslova před očima: Domácí trik, jak vyčistit i velmi zanedbané hořáky na sporáku!

Díky tomuto mi už měsíce nekvetla orchidej: Pěstitel mi poradil zaručený způsob, jak rychle rozkvést i starou rostlinu!

Smíchejte obyčejný ocet s cukrem, pracím mýdlem a dobře si zapamatujte tento recept: Poklad do každé domácnosti!

Přírodní čistič pro játra: 2 lžíce tohoto nápoje denně, játra funguje jako v 20-tce a cholesterol v normě!

Tohle poraďte každému, koho trápí bolavé klouby a zvláště kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc!

Zapomeňte na drahé léky z lékárny, mezi kořením máte hotový poklad: Tymián likviduje viry, oregano zabírá na kašel a kmín zastaví rýmu!

Nepřidávejte ji jen do limonád: Nejlepší bylinka na hubnutí a pro zdravé srdce, cévy a pokožku – všímat by si ji měli hlavně ženy !

Toto řekněte každému, koho trápí kříže a bolavé kolena: Ověřené, odzkoušené – toto zabere za 1 noc !!