Orchideje jsou celkem náročné květiny na pěstování, které ne každý umí udržet při životě. Někteří pěstitelé se ale řídí speciálními zásadami, díky kterým jim orchideje kvetou jako kdyby je zalévali elixírem života.
Prozradíme vám proto vychytávky a fígly zkušených zahradníků, které vám zaručeně pomůžou.
Co byste měli vědět?
Kdy je potřeba orchidej přesadit?
Orchidej není potřeba přesazovat každý rok.
Orchidej nepotřebuje klasickou zeminu, ale speciální substrát, ale stačí ji po 2-3 letech zatlačit. Je důležité, abyste změnili substrát a prostředí.
To však neplatí, pokud očividně rostlina není v dobrém stavu. Tehdy třeba nejprve zvážit její stav a podle okolností ji prosadit. Typickým příkladem je hniloba kořenů, která je u orchidejí poměrně častá.
Na co je potřeba speciální hlína ?
Orchidea phalaenopsis je epifytické rostlina – to znamená, že roste na kmenech stromů.
Tento typ orchideje v přírodě nepotřebuje speciální zeminu, protože všechny živiny dokáže přijmout z dešťové vody. Její kořeny jsou tlustší a tím pádem nepotřebují substrát, tedy půdu.
Jaký květináč vybrat?
Pro orchidej je ideální průsvitný květináč s drenážními otvory, který odpovídá velikosti rostliny.
Jak orchidej správně přesazovat
Připravte se menší misku s teplou vodou, průsvitný květináč, nůžky, novou zeminu, kus pěny a převařené vody.
Orchidej v květináči dejte do kyblíku s vodou. Po 30 minutách ji vytáhněte opatrně z kbelíku, vytáhněte ji ze starého květináče a osvoboďte kořeny od substrátu.
Uschlé nebo shnilé kořeny odstřihněte nůžkami.
Na dno hrnce nalijte trochu substrátu a na dno dejte trochu tvrdší pěny, aby byla vlhká. Opatrně umístěte rostlinu do květináče a zasypte ji substrátem.
Orchidej nezalévejte ani nepřesazujte 7 až 10 dní. Nechte ji odpočívat a vstřebat „šok“, který zažila.
Co mohu udělat, aby orchidej rychleji kvetla?
Je vhodné rostlinu doslova oživit šokovou terapií.
Umístěte ho na několik dní do tmy a poté zpět na parapet k oknu.
Tento trik však funguje pouze u zdravých rostlin. Slabší rostliny tento šok nemusí přežít.
Vychytávka zkušených zahradníků jménem cukr!
Pokud se vám stalo, že jste orchidej zakořenila a neroste, nějakým způsobem jste ji poškodili, nebo jen na dlouhou dobu – dlouho nekvetou, zkuste tento tip, zatím mě nezklamal . A orchidejím nedávám ani speciální hnojivo.
Pro mě je zdaleka největším zázrakem pro tuto rostlinu cukr.
Jedna paní mi jednou řekla, že cukr pro orchidej je pro člověka jako antibiotikum. Stačí ji správně použít a orchidej začne.
Na co funguje cukr?
- u uschlé květy,
- na rostliny, které jste nechtěně poškodili při manipulaci,
- na rostlinách, které dlouho nekvetly,
- na starší rostliny postrádajících energii.
Jak to udělat správně?
Tuto kúru jsem použil pro sestřinu orchidej, která byla opravdu připravená k vystřelení.
1 lžičku cukru jsem rozpustil v litru vody a orchidej jsem ponořil do této koupele a nechal asi 8-9 hodin namočit (uvádí se, že ji lze nechat celý den). Poté jsem ji na další hodinu namočil do neperlivé vody.
To je vše, když jsem to vytáhl z vody, dal do obvyklé polohy a okamžitě si všiml, že jeho listy jsou plnější a květy také stoupají.
Druhý den vypadala mnohem lépe a postupně se úplně vzpamatovala – pro mou sestru zázrak, pro mě jen cukr.
Tak vypadá moje orchidej, moje fialová sestra dokonce hodila nejvíc puků, protože ji měla doma!
Hlavně nezapomeňte
Poškozené nebo uschlé orchideje se snažím pomoci koupáním v cukrovém roztoku, který připravíte z jedné lžičky cukru a jednoho litru vody. Poté ho na další hodinu vložte do vlažné vody. To je vše!
Co dělat, když přestane kvést – nejprve sledujte, pak řezejte!
Pěstiteli radí: „Nikdy nestříhám, jakmile odkvete. Mám takovou zkušenost, že když jsem to udělal hned, orchidej jako by se zastavila a dlouho nekvetla. Poté, co kvetoucí orchidej chvíli stála , je již zcela vyčerpaný – mrtvý a je třeba jej odstranit celý.
Pokud jen horní část zežloutne a uschne a spodní část zůstane zelená, je to známka toho, že stonek znovu kvete, ale je třeba odstranit sušenou část, abyste jí pomohli.
Na tohle si však dejte pozor – nikdy neřežeme hranici živých a mrtvých stonků, stříháme tak, aby na stonku zůstalo asi 1 cm suché části (tj. Asi 1 – 1,5 cm nad hranicí zelené a suché části). ”
Pokud kvetoucí stonek ještě nějakou dobu po odkvětu zůstal, celý stonek je zelený, je to ten nejlepší případ, protože orchidej má nejvíce energie a máte největší šanci, že velmi brzy znovu vykvete. V tomto případě však musí být nařezána i stonku, aby jí pomohla, asi 1,5 – 2 cm cm nad třetím okem. Toto je nejlepší místo pro stimulaci a uzdravení rostliny.
Důležité – řezy vždy ošetřuji drceným černým uhlím – rány se rychle hojí a nehrozí, že by onemocněly nebo rostlina začala hnít. Černé uhlí je můj osvědčený tip, používám ho roky.
Zařadím další zlepšovák. Pokud máte mladou a silnou orchidej, která má kvetoucí zelenou stopku a vytvořila několik řad listů, odstraním celý stonek. Ale nedělejte to, pokud orchidej nevytvořila více řad listů, což znamená, že nemusí mít dost síly na naklíčení nového stonku. Pouze pokud máte opravdu bujnou orchidej
Kdy víte, že je orchidej odpočatá a můžete ji začít probouzet?
Orchidej by měla nechat odpočívat po dobu květu, stejně jako všechny rostliny. Jak ale poznáte, že lze orchidej probudit, aby kvetla rychleji? Tchyně mi poradila, abych se podíval na své kořeny. Když orchidej odpočívá, kořeny jsou docela stříbrné, rostlina je v klidu a měla by zůstat sama. Když kořeny začnou získávat nazelenalý nádech, rostlina vstoupí do aktivního období. Můžete začít trochu více zalévat a postupně přidávat hnojivo. Orchidej brzy rozkvete.
Po odkvětu nezapomeňte zkontrolovat kořeny, pokud se na nich objevila plíseň, odstraňte je (ošetřete rány dřevěným uhlím) a rostlinu přesaďte do nového substrátu.
Při přesazování rostlinu vždy nejprve namočím do vany s vlažnou stojatou vodou, poté vložím do nového květináče a dám na 1-2 týdny na chladnější tmavé místo v bytě. Rostlina se tak rychleji přizpůsobí novému prostředí.